Endüstri 4.0. Akıllı Kontrol Teknolojileri

23 Temmuz 2015

Endüstri 4.0 rüzgarı, belki de en çok kontrol sistemleri üzerinde esiyor. Rutin proseslerde insan müdahalesi gerektirmeyen teknolojiler birbirini tamamlayacak şekilde gelişmeye devam ediyor. Bu gelişim, bilimkurgu filmlerinde bahsi geçen ‘yapay zeka’ ideali doğrultusunda ilerliyor.

Başta hareketi kontrol eden ürün ve sistemler olmak üzere, hemen her gün ‘daha akıllı’, ‘daha inovatif’ yenilikler karşımıza çıkıyor. Bir çok tuşla ya da birbirini takip eden aşamalarla gerçekleştirilen kontroller şimdi tek bir tuş ya da yazılım desteği ile gerçekleşebiliyor. İnsanın komutuna gerek kalmadan, bir üretim bandındaki hata giderilebiliyor. Sensörlerle donatılmış, özel yazılımla geliştirilmiş robot ünitesi sıra dışı bir durumla karşılaştığında operatörün devreye girmesine gerek kalmadan çözüm üretebiliyor.

Mekatronik mühendisliğinin geliştirdiği hareket kontrol üniteleri daha kompleks yapılara dönüşürken, RFID teknolojisi sayesinde kontrol kabiliyetleri de gelişiyor. Önümüzdeki süreçte insanların kontrol teknolojilerindeki iş yükü hızla azalırken, daha basit kontrol teknolojileri de yükselişe geçecek.

- See more at: http://www.otomasyondergisi.com.tr/arsiv/yazi/86-akilli-kontrol-teknolojileri#sthash.PODH7XWX.dpuf 

Tüm Haberler